( hata 0x00000709 ). Varsayılan yazıcı değiştirilemedi veya bağlanamadı sorunu çözümü "wusa /uninstall /kb:5006670"

Yedeğin komple alınması yerine değişiklik yapılacak olan klasör/klasörlerin alınması daha mantıklıdır . Yedeğin nasıl alınacağı en altta anlatılmıştır. Problemin çözümü için olası çözüm yolları;

regedit, izinler, permi

Windows 10 Regedit ekran görüntüsü

— Windows + R tuşlarına basarak regedit yazıp çalıştıra basıyoruz. HKEY_CURRENT_USER\ Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Windows klasörüne sağ tıklayarak İzinler… menüsünü açıyoruz.

Güvenlik sekmesi karşımıza çıkacaktır. Grup yada kullanıcı adlarında System ve Administrator kullanıcıları yok ise ekleyip Tam Denetim izni verin. Bu kullanıcılar var ise izinleri kontrol edin. Ayarları kaydedip çıkın ve bilgisayarı yeniden başlatın. Yazıcı ile yapmak istediğiniz işlemi tekrar deneyin. Düzelmemiş ise yukarıdaki adımlarda bahsettiğim kullanıcılara Everyone ekleyip tam denetim verin, kaydedip çıkın ve yeniden başlatın.

— Yine Windows + R tuşlarına basarak regedit yazıp çalıştıra basıyoruz.

Microsoft Print to PDF, print spoiler, printer, regedit

Regedit yani kayıt defterinden elle değiştirme

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Windows klasörünün üzerine tıkladığınızda sağ tarafta bulunan Device değerine çift tıklayarak sahip olduğunuz yazıcı ismini doğru şekilde yazın Örneğin: Micorosoft Print to PDF, winspool, Ne01: yerine virgülden önceki ilk değerde olan kısmı değiştirerek örnek olarak Xerox 7225,winspool,Ne01: gibi… ve daha sonra kaydedip çıkarak yeniden başlatın. Aygıtlar ve Yazıcılar sayfasında varsayılan yazıcının değiştiğini göreceksiniz.

— Eğerki bu ikisini yaptınız ve hala işlem başarız olduysa yazıcının sürücülerini kaldırın ve yeniden başlatın. Daha sonra yazıcı sürücülerini (driver) yeniden kurun ve tekrar yeniden başlatıp deneyin. Hala bir çözüm yoksa sürücü versiyonları arasında farklı sürümleri kurarak deneyebilirsiniz. Dördüncü mandde ğdaa yaşanan yazıcı paylaştırma seçenekleri içindir.

4 — Ağ ortamında ister Workgroup ister Domain olsun yazıcı paylaştırırken benim yaşadığım sorun ise çok uğraştırmasına rağmen çözüm o kadar mantıklı ve basitti. Siz siz olun ağda bilgisayar adlarını NetBIOS standartların dışına çıkarak 15 karakterden uzun isimlendirmeyin. Ben ettim siz etmeyin… Yukarıdaki herşeyi yapmanıza rağmen hala bu hatayı alıyorsanız. Yazıcının kurulu olduğu bilgisayarın adını kontrol edin bunu yapmak için kısacası Windows + R tuşşarına basın çalıştır menüsüne sysdm.cpl yazarak tamam diyin. Değiştire tıkladığınızda ağ adı çok uzun yada geçersiz karakter varsa düzeltip yeniden başlatırsanız sorununuz düzelecektir.

 

Windows'unuzda GPEDIT yoksa, Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ndeki bazı değerleri değiştirerek 0x00000040 yazıcı hatasını düzeltebilirsiniz. Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturun , çünkü kayıt defterindeki küçük bir hata bile çeşitli sorunlara neden olabilir.

 • Çalıştır  iletişim kutusunu açmak için  Windows tuşu + R'ye  basın  .
 • Regedit yazın  ve  Enter'a  basın .
 • Aşağıdaki yola gidin:
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Windows NT\Printers\PointAndPrint
 • InForest'a sağ tıklayın ve Değiştir'i seçin  .
 • Şimdi Değer verisini  olarak  girin ve değişiklikleri kaydetmek için Tamam'a tıklayın  . 
 • Aynı şekilde Restricted ve TrustedServers'ın değer datasını 0 olarak değiştirin.
 • Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

4] Yazıcı Biriktiricisini Temizleyin ve Sıfırlayın

Yazıcı biriktiricisini yeniden başlat

Yukarıdaki adımlardan hiçbiri size yardımcı  olamadıysa, Yazıcı biriktiricisini temizleyin ve sıfırlayın . Bunu yapmak,  bekleyen yazdırma işlerini temizleyebilir  ve potansiyel olarak sorunu çözebilir.

 

 

 • Çalıştır iletişim kutusunu  açmak için Windows tuşu + R'ye basın  .
 • Services.msc  yazın  ve  Enter'a basın .
 • Aşağı kaydırın ve Yazdırma Biriktiricisine sağ tıklayın  .
 • Durdur'a tıklayın  .
 • Ardından, aşağıdaki klasöre gidin ve bu klasörün tüm İÇERİKLERİNİ silin.
  C:\Windows\System32\spool\PRINTERS
 • Şimdi, Yazdırma Biriktiricisi hizmetine tekrar sağ tıklayın ve yeniden başlatın.